Epoksi Enjeksiyon Sistemleri Tekniği Nedir?

Epoksi enjeksiyon sistemleri uygulamaları, temel faaliyet alanı betonarme yapıların güçlendirmesinde kullanılan bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Betonarme yapılarda yanlış yükleme, kalitesiz malzeme kullanımı, şiddetli soğuk havalar, imar sonrası meydana gelebilecek kusurlar, imalat ve proje hatası, deprem ve yer sarsıntıları gibi nedenlerin sonucunda meydana gelen çatlaklar ve yarıklarda kullanılan bu uygulama yöntemlerinden birisi epoksi uygulamasıdır.

Bu sistem, yapıya zarar vermeden çatlakların ve yarıkların kapatılmasına imkân sağlar. Aynı zamanda uygulanması oldukça kolay olan bir güçlendirme sistemidir. Özellikle yapıların kirişlerinde ve kolonlarında meydana gelen çatlaklarda büyük başarılar ile onarım imkanını sunar epoksi enjeksiyon sistemleri. Bunun yanı sıra zeminde meydana gelebilen tüm çatlaklar ve yarıklarda da zemin kaplama şeklinde uygulanarak onarım sağlayabilmektedir.

Beton üzerinde uygulanabilen epoksi güçlendirme uygulamasının en büyük avantajı: Çatlak oluşumundan önce yapının sahip olduğu dayanıklılığı yapıya aynı oranda kazandırabilmesidir. Bu da hem yapının tüm dayanıklılığının artırılmasına hem de kısa sürede bu işlemin gerçekleştirilmesine imkân sağlamaktadır. Türkiye’de inşaat alanında yenilikçi uygulamaları ile müşterilerine hizmet taşıyan firmamızın da hizmet ürünleri arasında yer alan epoksi enjeksiyon sistemleri uygulaması, firmamızın memnuniyet garantisi altında sizlere sunulmaktadır. Güçlendirme uygulamaları alanında uzman bir ekip kadrosuyla müşterilerine hizmet taşıyan firmamız, yapılarınız da sizlere en iyi imkanlara sahip bu uygulamaları sağlayacaktır. Bu hizmetlerin tamamı sizlere uygun fiyat teklifleri ve kalite garantisi ile sunulmaktadır.

Epoxy Yönteminin Aşamaları Nelerdir? 

Epoksi Enjeksiyon Sistemleri

Epoksi Enjeksiyon Sistemleri

  • Firmamız bünyesinde betonarme yapılarda oluşan çatlak ve yarıkların kapatılmasında kullanılan epoksi enjeksiyon sistemleri uygulaması çatlakların teknikerlerimiz tarafından tespit edilmesi ile başlar.
  • Bunun ardından çatlak ve yarıkların boyutlarının belirlenmesi aynı zamanda derinliğinin anlaşılması epoksi uygulamasının ikinci aşamasıdır.
  • Betonarme yapılarda çatlakların ve yarıkların hızlı bir şekilde kapatılması ve bu sorunun birincil dereceden önemle çözülmesi oldukça gereklidir. Çatlakların ve yarıkların tespitinin ardından çatlaklar üzerine derin delikler açılmaktadır.

Bu delikler üzerine yerleştirilen özel dübeller yardımı ile epoxy reçinesini çatlağa aktırılmasını sağlayan epoksi enjeksiyon uygulaması firmamız tarafından özel makine ve cihazlar ile de uygulanabilmektedir.

Betonarme binalarda meydana gelen çatlaklar kendi başına onarılamaz. Yapılarda meydana gelen çatlaklar ve yarıklar yapıya etki eden bir kuvvetin belirtisidir. Bu kuvvet ortadan kaldırılmadan epoksi enjeksiyon sistemleri uygulamasının yapılması tavsiye edilmemektedir.

Çatlamalara neden olan bu kuvvet ortadan kaldırıldıktan sonra uygulanması daha uygun olan epoksi enjeksiyon uygulamasında kullanılan çeşitli epoksi reçineleri bulunmaktadır. Bu reçineler özel olarak üretilmiş; dayanıklılığı, mukavemet gücü ve yapışma gücü oldukça yüksek olan reçinelerdir.

Firmamız tarafından özel olarak sipariş edilen bu reçineler firmamız tarafından kullanılmakta ve müşterilerimize garantisi verilmektedir. Suya, asitlere ve alkali sıvılara karşı dayanıklılığı bulunan bu reçineler uzman bir güçlendirme ekibi tarafından dikkatle uygulanmalı ve çatlaklardan reçinenin taşması engellenmelidir.

Güçlendirme Uygulamalarında Çağdaş Çözümler

Epoxy uygulamaları alanında uzun süren bir tecrübe ve yüzlerce referansları ile hizmetlerini sürdüren firmamız bünyesinde müşterilerimize çağdaş ve yenilikçi çözümler sunmaktayız. Betonarme tüm yapılarda meydana gelen çatlaklarda kendi özel  epoxy enjeksiyon reçinelerini kullanan firmamız müşterilerine tam donanımlara sahip ve teknolojik ekipmanlar ile hizmet vermektedir. Türkiye’de pek çok farklı alanda yüzlerce müşteri referansını bünyesinde bulunduran firmamızın epoksi enjeksiyon sistemleri uygulamasında kullanmakta olduğu farklı yöntemler bulunmaktadır.

Betonarme yapılarda güçlendirme uygulaması iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Epoxy enjeksiyon yöntemi en büyük verim verdiği alan yapıda oluşan çatlakların 0,2-0,3 milimetre genişliğinde bir ölçüye sahip olduğu hasarlardır. Bu türde ki hasarlarda firmamız çatlaklar ile beton arasındaki açılmaları epoksi enjeksiyon reçinesi ile doldurmaktadır. Bunun yanı sıra daha büyük ölçülerde oluşan hasarlarda ise firmamız epoxy enjeksiyon reçinesi ile ince arega karışımından oluşan bir beton elde etmekte ve bu beton ile çatlaklar ve yarıklara müdahale etmektedir. Hidrolik sistemlerle ilgili bilgi almak için linkle tıklayınız. https://www.epoksienjeksiyon.com/hidrolik-kirec-enjeksiyon/