Modern Yalıtım Sistemleri İzolasyon Uygulamaları

           Yalıtım sistemleri izolasyon teknikleri özellikle binalarda kullanılan ve dış etkenlerin bina içerisine geçişini engellemek üzere geliştirilmiş sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde yapıların daha sağlıklı yaşam alanları haline gelmesi amaçlanmaktadır. Suyun, soğuk ve sıcak havanın ve sesin bina yapısına ya da bina içerisine girişinin engellenmesi amacıyla geliştirilmiş sistemlerdir. Bina yapısına zarar verecek ya da yaşam kalitesini engelleyecek şartların ortadan kaldırılması ihtiyacı ile geliştirilmiş sistemlerdir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu sistemlerde giderek gelişmektedir.

Modern ve pratik uygulama imkanı geliştirilen sistemler bina yapımı sırasında rahatlıkla uygulanmaktadır. Aynı zamanda eski binaların da yenilenmesinde yalıtım sistemleri izolasyon teknikleri rahatlıkla uygulanabilmektedir. Doğru ve kaliteli şekilde uygulaması yapılan sistemler tercih edilmektedir. Bu şekilde yapılan sistemler istenilen kaliteli yaşam alanlarını oluşturmak maksadıyla son derece etkin şekilde işlev görmektedir. Çeşitli amaçlarla uygulanan yalıtım sistemlerinin t

Yalıtım Sistemleri

Yalıtım Sistemleri İzolasyon Teknikleri

emel görevi bulunmaktadır. Temel ve ortak olan bu görev ise binaların geçirgenliğini minimum seviyede tutmaktır. Konforlu yaşam alanlarının bir parçası olarak yalıtım sistemlerini değerlendirmek gerekmektedir.

İzole Teknikleri Çeşitleri ve İşlevleri

           İzolasyon teknikleri kullanım ve uygulama amaçlarına göre sınıflandırılmaktadır. İzolasyon teknikleri diğer adı ile de yalıtım sistemleri olarak tabir edilmektedir. İzolasyon çeşitleri olarak su yalıtımı, ses izolasyonu ve ısı izolasyonu çeşitleri bulunmaktadır.

Su izolasyonu; su binaların yapılarında ciddi derece de hasarlara yol açabilmektedir. Hem tavanda, hem duvarlarda hem de temel de su alan binaların sağlamlık derecesi azalmaktadır. Betonun nem alması ile birlikte dayanıklılığı azalmaktadır. Su alan binada oluşan nem ve rutubet aynı zamanda binada yaşayanlar için de sağlıksız alan oluşturmaktadır. Suyun binaya ve bina içerisine erişimini engellemek maksadıyla de son derece gelişmiş olan yalıtım sistemleri izolasyon teknikleri kullanılmaktadır. Suya dayanıklı kimyasallar ile su geçişi engellenmektedir.

  • Ses yalıtımı: ise sesin bir alandan başka alana geçişini engellemek amacıyla tasarlanmış olan yalıtım sistemidir. Bu sistem yapı içi duvarlara ve yapı genel cephesine uygulanmaktadır. Hem evler için hem de çeşitli sesli ortamlar için son derece ideal uygulamadır. İç içe yaşam tarzının hızla artması ve çevre gürültüsünün artması ile ihtiyaç haline gelmiştir. Bu gürültüden korunmak ve gerekli mahremiyeti oluşturmak için son derece etkin şekilde işlev görmektedir.
  • Isı yalıtımı: en çok kullanılan ve kullanıcıya büyük avantaj sağlayan yalıtım çeşididir. Sıcak ve soğuk havanın yapı içerisine giriş çıkışını engellemek üzere geliştirilmiş bir sistemdir. Bura da amaç ortam ısısının kontrolünü tamamen kullanıcıya verebilmektir. Soğuk hava ve sıcak havanın girişi kullanıcı istediği takdirde havalandırma sistemi ile yapılarak ideal ortam ısı oluşumu sağlanmaktadır. Enerji tasarrufu açısından da son derece etkili olmaktadır.

Malzeme Türleri ve Yöntemleri

Modern ve kaliteli şekilde uygulama imkanı sunan yalıtım sistemleri etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Sağlıklı yaşam alanları oluşturma konusunda uygulanan sistemler için özel malzeme ve yöntemler kullanılmaktadır. Yalıtım sistemleri izolasyon teknikleri türüne uygun olan kimyasalların enjeksiyon yöntemi ile kolayca uygulanması mümkün olmaktadır. Ayrıca bu uygulamanın tüm teknik bilgiler dahilinde yapılması başarı oranını arttırmaktadır. Modern uygulama yöntemleri ile yalıtımın en etkili şekilde hayata geçirilmesi sağlanmaktadır.

Bu uygulamada sıvı özellikte olan malzemenin yüzeye enjeksiyon yardımı ile uygulanması sağlanmaktadır. Bu sayede yüzeyin kimyasal ya da poliüretan malzeme ile tamamen kaplanması sağlanmaktadır. Bu aşama da oldukça dikkatli ve pratik çalışma yürütülmektedir. Böylece amacına hizmet eden bir yalıtım sistemleri uygulanabilmektedir. Yaşam alanlarında istenilen konfor son teknoloji ile oldukça pratik şekilde oluşturulmaktadır.