Tarihi Bina Restorasyonu İşlemleri

Tarihi bina restorasyonu işlemi oldukça hassasiyet ve önem gerektiren bir uygulamadır. Yapının geçmiş manevi değerleri ve sanatsal dokusu korunarak işlemlerin yapılması gerekir. Binanın analizi ile başlayan bu uygulama, hasar tespiti ve hedef çalışma ile bağlantılı yürütülür. Tespit sonrası hasarın onarımının planı yapılır ve malzeme seçimi gerçekleştirilir. Ardından alanında uzman ve tecrübeli mimar gözetiminde ustalar tarafından uygulamaya geçilir. Uygulama esnasında önce zarar gören bölgeler işleme tabi tutulur. Ardında da yenilenmesi gereken eski yüz olarak tanımlanan kısımlara geçilir. Böylece tutarlı ve sabit, kaliteli bir çalışma gerçekleştirilebilir.

Kendi dönemini en iyi şekilde anlatan ve bunu her dönemdeki nesil adına en iyi şekilde hissettiren tarihi binalar, özellikle Türkiye’nin farklı şehirlerinde çok fazla bulunmaktadır. Tabii zaman içerisinde dış koşulların getirdiği etkenler ve daha birçok farklı sebep dolayısıyla, birtakım zararlar görebilmektedirler. İşte bu sebeple mutlaka tarihi bina restorasyonu işlemleri yapılması kuvvetle gerekmektedir. Binaların iç ve dış kısımlarının yıpranması, doğallığını büyük bir oranda kaybetmesine ve zaman içerisinde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına dahi sebep olabilmektedir.

O yüzden günümüzde tarihi bina restorasyonu, binaların güçlendirilmesi ve yeniden eski görkemli haline gelebilmesi adına büyük önem arz etmektedir. Tarihi binaların orijinal yapısı adına kültürel mirasa hizmet edebilmesi noktasında, mutlaka tarihi restorasyon işlemleri yapılmalıdır. Son teknoloji teçhizatlar ve bu alanda büyük bir tecrübe sahibi olan mühendisler, mimarlar altında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde geleceğini sürdürebilmesi ve ileri ki nesillere de tarihini en iyi şekilde anlatması konusunda özel olanak sunabilmektedirler.

Yüzyıllardan Bu Yana Ayakta Kalan Tarihi Binalar İçin Restorasyon

Tarihi bina restorasyonu

Tarihi bina restorasyonu uygulaması

Tarihi bina restorasyonu özel bir plan ve program dahilinde ele alınarak, titiz çalışma altında sanatsal bir yapıyla yaklaşarak gerçekleştirilmesi gerekir. Tarihi binalar için restorasyon ve konsolidasyon işlemleri, mutlaka bu alanda sağlam referanslara sahip olan profesyonel firma kapsamında yapılması gerekmektedir. Özellikle restorasyon yüzyıllardan bu yana farklı tarihi binalar için değişik işlemler dahilinde, yapılması gereken onarım işlemi olarak ön plana çıkmıştır.

Hala ayakta kalabilmesi  tarihi bina ya da ev için, bunu ileri ki dönemlere kadar aktarabileceği anlamına gelmez. O yüzden bu konuda özel bir tarihi bina restorasyonu çalışması gerçekleştirilerek, farklı noktalarına ya da tümüne onarım ve tamirat seçenekleri değerlendirilmelidir. Özel yalıtım sistemleri, altyapı işlemleri ve izolasyon seçenekleri dahilinde profesyonel biçimde gerçekleştirilmelidir.

Kültür mirasını koruma amacı altında bu işlemler yapılmalı ve sanatsal açıdan bakılması suretiyle, her tarihi binanın kendi dönemini en iyi şekilde anlatacak bir restorasyondan geçmesi gerekmektedir. Bu iş profesyonel ellerde gerçekleşmez ise o zaman tarihi binalar bütün doğallığını kaybeder ve kültürel miras ayrıcalığı yok olur.

Geleceğe Taşınması Gereken Tarihi Binalar

Özellikle sadece gelecek nesiller için tarihi bina restorasyonu işlemi değil, aynı zamanda en çok da Türkiye açısından bütün bir yıl boyunca gelecek turistler konusunda da orijinalliğinin korunması büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda tarihi binaların dünya kültür miras varlıklarını en iyi şekilde korumaları adına son teknoloji sistemler ve teçhizatlar ile bu alanda uzman olan mimar, mühendis, tekniker ve ustalar ile özel restorasyon gerçekleştirilmektedir.

Firma bünyesinde tarihi binaların restorasyonunun en iyi şekilde gerçekleştirilmesindeki temel amaç, kültürel yapılar ve tarihsel kimliğin korunması suretiyle hiçbir dönemi silinip gitmemesidir. Bu bağlamda gelecek nesillerin de bu yapıları görmesi suretiyle, aktif olarak faaliyetine devam etmesine olanak verilmektedir. https://www.epoksienjeksiyon.com/tarihi-eser-restorasyonu/